Ratujcie!!!
Mam jutro pobrykać do szkoły i gadać przez 30 minut o Polsce w ramach programu ‘globtrotter’ (który ma na celu zwiększanie wiedzy geograficznej u młodych poddanych królowej).
Zaprosiła mnie nauczycielka mojej latorośli i już miałam się wykręcać, a tu dziecię w ryk, bo "maaaaaamooooo, ale ja obiecaaaaaałem, że przyjdziesz".
O czym mówić, żeby nie było patetyczno-martyrologicznie?
I na poziomie dziesięciolatków?
Błagam, wpisujcie jakieś pomysły.
Jak na razie wymyśliłam:
- mini-quiz, żeby sprawdzić co wiedzą (bardziej dla zabawy niż faktycznego sprawdzania poziomu – nie będę stresować maluchów :))
- piękna nasza Polska cała, czyli wszystko mamy, góry, morze, jeziora (żyć, nie umierać ;))),
- puszcza Białowieska (jedna z najstarszych i najdzikszych),
- coś niecoś o polskim jedzeniu (mam nadzieję, że nie zrobię synowi wrogów mówiąc, że wcina głównie wieprzowinę ;)),
- i chyba też wstawię zajawkę o Chopinie i Marie Curie (choć nie wiem, czy dziesięciolatków to zainteresuje????)
I co myślicie?
Jak przychodzi co do czego, to nie jest wcale tak łatwo!
Moja wielka szansa na zawrócenie młodego pokolenia z manowców nadeszła. Nie mogę jej zmarnować!
Wszelkie sugestie przyjmuję chętnie i za darmo :)
1. 17 polaków zostało laureatami nagrody Nobla. 2. Aż 90% osób ukończyło minimum szkołę średnią. 3. Maria Curie Skłodowska, jako jedyna osoba uhonorowana została nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk. 4. Mikołaj Kopernik jako pierwszy odkrył że ziemia nie jest centrum wszechświata. 5. Jan Heweliusz jako pierwszy opublikował dokładne mapy księżyca. 6. Przystanek Woodstock jest największym otwartym festiwalem w europie. 7. W Polsce jest najwięcej w Europie gospodarstw rolnych.
OdpowiedzUsuń8. W młodym wieku zawierane są związki małżeńskie. 9. Symbolem narodowym Polski jest orzeł bielik. 10. Nazwa "Polska" pochodzi od nazwy plemienia "Polanie". 11. Najlepsi strongmeni na świecie są polakami. 12. Katolicyzm jest tak popularny, że w w kraju tym jest katolicki kanał telewizyjny i radiowy. 13. Tradycyjną potrawą jest bigos. 14. Polskiej astronom Mikołaj Kopernik jako pierwszy człowiek zaproponował, że ??ziemia w rzeczywistości nie jest centrum wszechświata. 15. Najwybitniejszym Polakiem był Papież Jan Paweł II. 16. We wsi Piątek, 33 km od Łodzi znajduje się dokładny środek Polski. 17. Najstarszym drzewem w Polsce i prawdopodobnie w Europie jest cis w Henrykowie Lubańskim mający około 1500 lat. 18. W miejscowości Tychowo znajduje się największy w Polsce kamień ważący około 200 ton i mający 44 metry średnicy. 19. Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Europie. 20. Pustynie Błędowska jest jedyną naturalną pustynią w Europie. 21. Jako pierwsza nacja na świecie, opracowali sposób na picie denaturatu, płynu borygo, kwasu siarkowego i wody kolońskiej. 22. Polska kupuje piasek oraz żwir w Republice Południowej Afryki. 23. Polacy chorzy na raka krtani wymyślili sposób palenia papierosów przez rurkę w tchawicy. 24. We Wrocławiu do 1998 roku działała nielegalna produkcja banknotów 100 $. Amerykańscy eksperci po ich analizie uznali że są lepiej zrobione niż oryginalne. 25. Tomasz S. jadąc samochodem spowodował wypadek. Po przebadaniu wynik miał 14,8 promila alkoholu w organizmie ( 3,5 promila to dawka śmiertelna).
Dobór informacji - cymesik !
UsuńWiększości pewnie Fidrygauka nie wykorzysta, ale ja radochę miałam niezłą.
Dzieki Ci, Anonimowy :-)
już piszę email...to potrwa trochę bo mam rodzinę w domu (a niech to!) ale będzie!
OdpowiedzUsuńZubry mamy, wilki i niedzwiedzie, polecam pokazac obrazki, bo pewnie nigdy nie widzieli.
OdpowiedzUsuńMyślę, że zwierzęcy trop jest bardzo dobry. Może jeszcze warto coś o Koperniku powiedzieć? O naszym języku - kilka trudnych wyrazów lub zwrotów?
OdpowiedzUsuńDałabym im kilka podstawowych zwrotów po polsku :) to na pewno...
OdpowiedzUsuńi.. pomyślę..
Ja to bym im tę fajną książeczkę z 1989 r. pokazała i sprawa załatwiona - ot i Polska cała LOL
OdpowiedzUsuńA poważnie, Ty sama i poprzednicy sypnęliście taką ilością propozycji, że mnie już ich chyba brakło na przebicie :-). Aaa, ale może jeszcze warto pokazać trochę współczesnych zdjęć z czołowych miast (Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław itepe) wskazujących na to, że do Polski, i owszem, dotarła cywilizacja: prąd i to nawet w postaci ulicznej iluminacji, samochody światowych marek, wysokie i niskie nowoczesne budynki, eleganckie sklepy, ludzie ubrani jak na Zachodzie? No tak w kontraście do pięknej, bogatej historii i cudnej przyrody i, żeby przełamać te pokutujące stereotypy jakoby Polska to była jedna wielka wieś :-)? Nie wiem jak 10-latkowie, ale np. mojego 6.5 latka, wychowywanego z dala od Polski, obok szeroko pojętej - bo tak innej - przyrody, gór, morza, jezior, historii od II Wojny Światowej w górę i różnych innych rzeczy - to (wielkomiejskość) bardzo interesuje :-).
Kiedys podobna prezentacje dla malolatow robilam . Najbardziej byli zainteresowani bursztynami , kopalnia soli w Wieliczce, bajka o Smoku Wawelskimi i " free samples" ciasteczek :-)
OdpowiedzUsuńhttp://wiadomosci.dziennik.pl/nauka/galeria/429189,1,polacy-wygrali-skonstruowali-najlepsze-marsjanskie-laziki-galeria-zdjec-galeria-zdjec.html - to nasza ostatnia duma narodowa ;)))
OdpowiedzUsuńMy takze ostatnio zrobilismy mala prezentacje w szkole, tyle ze na poziomie pieciolatkow. Gdyby Cie to zainteresowalo, opisuje ja tutaj http://dziecidwujezyczne.blogspot.fr/2013/06/piatkowe-gadueczki-w-przedszkolu-o.html
OdpowiedzUsuńdla dziesieciolatkow musi sie pewnie troche zmienic tresc, ale rownie wazne, aby to bylo interesujace, zabawne, niezbyt dlugie, dynamiczne, dobre...moze oprocz wiedzy takze cos do jedzenia? my wstartowalismy z Ptasim Mleczkiem, dzieci pozniej pamietaja...
A co do zabawnych rzeczy i interaktywnych, moze by zrobic a nimi jakies kalambury, dwie grupy, do losowania jakies typowe polskie symbole, zwierzeta, ciekawostki etc? Lub tez jakas gre?
Wiem tez, ze dobre sa polskie legendy, tylko czy dziesieciolatki nie za duze? mysle jednak: gdyby dobrze opowiedziec, to chyba nie :-)
Powodzenia jutro, bede o Tobie myslec
Serdecznie pozdrawiam z drugiej strony kanalu!
Podoba mi się pomysł z polskimi legendami, ale tak naprawdę, to nie mam pojęcia, co może zainteresować dziesięciolatków... i to na dodatek na temat tak egzotycznego kraju, jak nasz (z ich perspektywy tak podejrzewam)... Zresztą i tak jestem spóźniona. Ale ogromnie ciekawa, jak Ci poszło. Jeden dzień na przygotowanie takiego spotkania, to strasznie mało. Ja bym sobie chyba nie poradziła. Zwłaszcza, że rzeczywiście fajnie by było przygotować coś, dzięki czemu dzieci lepiej zapamiętają to spotkanie. Pomysł z ptasim mleczkiem genialny:)
OdpowiedzUsuńz wieprzowiną może nie wyskakuj..więcej w Polsce jada się drobiu niż wieprzowiny. Zresztą co to dzieci obchodzi co się jada.
OdpowiedzUsuńCoś o zwierzętach tak jak mówił ktoś wcześniej.
Może coś o górach zimą i nartach i sankach? To dla nich egzotyka
Może przynieś paluszki do zjedzenia (te skawińskie z logo Lajkonika) i przy okazji opowiedz coś o Lajkoniku?
Kochani, dzięki za Wasze super rady. Wykorzystałam, co się dało.
OdpowiedzUsuńPrezentacja chyba mi wyszła nienajgorsza, a jeden chłopiec nawet powiedział, że chce pojechać na wakacje do Polski :))
Opiszę wszystko dokładniej w piątek (i odpowiem na maile :)), a może i wrzucę tu moje 'dzieło' :)))
Wiedziałam, że mogę na Was liczyć!
A teraz padam na twarz (nie, że ta prezentacja, choć nie powiem, trochę czasu nad nią spędziłam :)) więc znikam.
Dobranoc
Fidrygauko, chciałam tylko napisać, że podoba mi się czcionka :)
OdpowiedzUsuńPoszperałam trochę w html-u i chyba udało mi się nieco zwiększyć czcionkę 'normalną' i rozszerzyć spacje między liniami.
UsuńJestem usatysfakcjonowana (też Twoją satysfakcją :))